niedziela, 20 kwietnia 2014

Pylaemenes guangxiensis - opis gatunku



Charakterystyka: Gatunek popularny w hodowlach dzięki swojej długowieczności, niewielkim rozmiarom i skromnym wymaganiom. Zaatakowany popada w stan katalepsji, która może trwać sporo czasu. Owad wygląda wówczas jak martwy, jego mięśnie sztywnieją, a odnóża ustawiają się wzdłuż ciała lub sterczą nieruchomo pod znacznym kątem. Gatunek ten nie wydziela substancji obronnych. Jest prosty w hodowli i osobom, które hodowały już straszyki nie sprawi problemów.
Wygląd samca: W hodowlach nie występuje.
Wygląd samicy: Ciało krępe, długości 4 cm. Kolorem dominującym jest jasny brąz, z ciemniejszymi i białymi przebarwieniami. Odwłok pękaty, szeroki. Odnóża stosunkowo krótkie, w spoczynku trzymane blisko ciała owada.
Temperatura: W dzień 20-24°C, w nocy 20-24°C.
Wilgotność: 70-80%.
Terrarium: Ze względu na niewielkie rozmiary dla 10 samic imago wystarczy terrarium o wymiarach 30x20x20cm (dł. x szer. x wys.). W terrarium można umieścić korzenie lub korę, na której owady będą się kamuflowały. Terrarium zraszamy 1-2 razy dziennie. Na dno zbiornika wysypujemy włókno kokosowe, torf lub układamy ręczniki papierowe. Przy tak dużej wilgotności należny uważać na pleśń, która może zabić owady.
Żywienie: Gatunek nie jest wybredny, podstawowym pokarmem jest jeżyna, malina i dąb. Przy czym ten ostatni podajemy podrośniętym owadom z racji grubej blaszki liściowej, z którą młode owady mogą sobie nie poradzić.
Rozmnażanie: Samice dojrzałość płciową osiągają po ostatniej wylince, zwykle po 8-9 miesiącach od wyklucia. Jaja zaczynają składać wyjątkowo późno - przeciętnie miesiąc po wylince imaginalnej. Jaja składają bezpośrednio na podłoże, w wilgotnych miejscach, w liczbie 1-2 na tydzień. Są one koloru brązowego, nieco owalne o długości 3,5 mm. Pokryte są licznymi włoskami, stanowiącymi warstwę ochronną. Inkubacja jaj trwa ok. 5 miesięcy, w temperaturze 22-25°C, przy wilgotności ok. 85%. Nimfy zaraz po wykluciu mierzą ok. 15 mm i są w różnych odcieniach brązu. Po kolejnych wylinkach owady przybierają beżowo - słomkowy kolor.
Uwagi: Gatunek długowieczny. Dorosłe samice mogą żyć ponad 12 miesięcy, wliczając w ten czas okres juwenilny gatunek ten może żyć nawet dwa lata.


Oto jeden z obiecanych opisów gatunków mojego autorstwa. Kolejnym będzie Lopaphus sp. Cuc Puhong.
Znacznie więcej opisów wielu gatunków straszyków, których jestem autorem, wraz ze świetnymi zdjęciami Tomka Litwina i Bruno Kneubühler'a można znaleźć na najlepszym i największym portalu terrarystycznym terrarium.pl / terrarium.com.pl ( z pozdrawianiami dla najcierpliwszego szefa Nook'a ;) )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz