Czasami młodzi adepci owadzich (i nie tylko) hodowli, ale również osoby doświadczone, które jeszcze nigdy nie wysyłały przesyłek z żywymi zwierzętami pytają jak prawidło zabezpieczyć paczkę, aby zwierzęta dotarły całe i zdrowe zwłaszcza zimą.
Zacznijmy więc od zimowych przesyłek.
Podstawą w wysyłce owadów zimą jest ogrzewanie, które zapewni w miarę odpowiednią temperaturę wewnątrz paczki. Do tego celu służą ogrzewacze - heat pack'i. Ogrzewacz ten rozgrzewa się max do 50*C, dając ciepło przez ok 40godz. Przy izolacji styropianem, odpadami z ekranów za grzejnikowych (płaty cienkiego styropianu obleczone folią izolacyjną) czy zwykłą folią aluminiową, typu "sreberko" do kanapek, owady w paczce wytrzymają temp., która na zewnątrz wynosić będzie ok -5*C. Przy mocniejszych mrozach nie ryzykował bym jednak wysyłek i poczekał na ocieplenie. Oczywiście odpowiednio obłożony pojemnik z przymocowanym do niego heat pack'iem wkładamy w karton, a wszystkie luki wypełniamy gazetami, ścinkami papieru, resztkami styropianu, aby jak najlepiej wyizolować wnętrze przesyłki.
Oczywiście co hodowca to inny zwyczaj pakowania. Ja w skrócie podałem jak to wygląda u mnie.
Co do letnich przesyłek to sposobów wysyłki jeszcze więcej, gdyż nie wstrzymują nas niskie temperatury. Heat pack'i oczywiście są zbędne. Pojemników z owadami nie musimy niczym owijać, a wnętrze kartonowego pudła wypełniamy podobnie gazetami, ścinkami papieru czy styropianu w celu amortyzacji pojemnika ze zwierzakiem.
Otrzymuję wiele przesyłek z najodleglejszych stron świata, jak Filipiny, Malezja, Australia, są również przesyłki europejskie jak i polskie. I o dziwo na pakowanie przesyłek z innych kontynentów niż europejski narzekać nie mogę. Problemy zaczynają się przy wysyłkach krajowych. Wiele sprzedawców, tych mniej i bardziej doświadczonych, olewa pakowanie i wysyła zwierzęta w beznadziejny sposób. Ale nie o tym wpis ma być.
Zachwalmy zatem kilku hodowców z kraju i za granicy oraz ich sposób pakowania.
Parę fotek i słów o tym co akurat pod ręką miałem.
Paczka z Fabryki Owadów.
Zwierzaki pakowane są jak przystało perfekcyjnie. Każdy gatunek w osobnym, opisanym pojemniku. Paczka od wewnątrz wyizolowana wytłoczkami i gazetami, jako ze wysyłki odbywały się zimą zawsze obecny w środku jest wkład grzejący w postaci heat pack'a.
Polecam w ciemno wszystkim zakupy na ich aukcjach.
Prawdziwym profesjonalistą w wysyłaniu i pakowaniu jest według mnie Marek Nohejl z Czech, polecam go wszystkim miłośnikom stracholi, gdyż jego hodowla powala na kolana, zarówno rozmiarem, jak i ilością hodowanych gatunków.
Jak widać na fotkach powyżej, każdy gatunek czy to jaja czy owady wysyłany jest w osobnym, opisanym pojemniku. Wewnątrz pojemników przytwierdzone są probówki w których znajduje się gałązka rośliny pokarmowej ze stałym dostępem do wody. Świetny patent, który postaram się wykorzystać w swoich przesyłkach. Dzięki niemu rośliny są dłużej żywe, a owady nawet jeśli wędrują tydzień zza granicy docierają całe i zdrowe, bo wilgotność jest na odpowiednim poziomie, a i dostęp do świeżego pokarmu mają znacznie dłużej.
Oczywiście lista hodowców, którzy wiedzą jak wysłać owady jest o wiele wiele dłuższa, nie sposób ich tutaj wszystkich wymienić (nie wiem nawet czy by sobie to życzyli), a sposoby, które przedstawiłem to sztandarowe według mnie przykłady profesjonalnego podejścia do wysyłania zwierzaków, przykłady hodowców mających głównie na uwadze dobro zwierzaków i zadowolenie kupującego.
Żeby post nie był taki nudny jeszcze króciutka notka z charakterystyką kolejnego gatunku karaka.
Tym razem Elliptorhina chopardi.
Jest to jeden z piękniejszych gatunków karaczanów pochodzących z Madagaskaru, pojawiających się w hodowlach. Gatunek niewielki, interesująco ubarwiony.
Potencjalnie nadaje się na owada karmowego, ale ze względu na kolorystykę nie widzi mi się jako karmówka :)
Rozwój nimf do imago trwa ok 3-4 miesięcy.
Dorosłe osobniki osiągają ok. 4-5 cm długości. Owady karmimy dojrzałymi owocami takimi jak jabłka, banany, kiwi dietę uzupełniając białkowymi dodatkami jak karma dla rybek w płatkach, karma dla psów.
E.chopardi to owady o nocnej aktywności. Temperatura odpowiednia do hodowli to ok. 28-30*C, z nieznacznymi nocnymi spadkami. Wielkość zbiornika hodowlanego dobieramy pod ilość osobników w nim mieszkających. Standardowe wymiary to ok 30x30x20cm (dł. x szer. x wys.) Nimfy ryją i zakopują się w podłożu, tak więc dno zbiornika powinno być wysypane ok 10cm warstwą substratu składającego się z mieszanki liści, próchna i torfu/włókna kokosowego. Zarówno nimfy jak i osobniki dorosłe doskonale wspinają się po pionowych powierzchniach.
Poniżej kilka fotek tego cudownego gatunku.
Elliptorhina chopardi - couple |
Elliptorhina chopardi - couple |
Elliptorhina chopardi - male |
Elliptorhina chopardi - male |
Elliptorhina chopardi - males |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz