Aktualnie spis przedstawia się tak:
- Archimandrita tesselata
- Blaberus cranifer
- Blaptica dubia
- Deropeltis paulinoi
- Diploptera punctata
- Elliptorhina chopardi
- Elliptorhina javanica
- Ergaula capucina
- Eublaberus posticus
- Gromphadorhina portentosa
- Gromphadorhina oblongonata
- Gyna lurida
- Lucihormetica verrucosa
- Neostylopyga rhombifolia
- Opisthioplatia orientalis
- Oxyhaloa deusta
- Panchlora nivea
- Periplaneta australasie
- Princisia vanwaerebecki
- Rhyparobia maderae "gold"
- Shelfordella lateralis
- Schultesia lampyridiformis
Teraz trochę słów o karaczanach.
W hodowli bywały one od dawna, głównie jako owady karmowe, które rozmnażały się od czasu do czasu, zanim nie zostały skonsumowane przez gady, ptaszniki, skorpiony czy też inne drapieżne stwory z hodowli.
Teraz sytuacja się zmieniła. Karaczany opanowały hodowlę w zdecydowanie większej liczbie niż wcześniej. W hodowli pojawiła się znaczna ilość gatunków, nie koniecznie nadających się jako karmówka. Większość karakowej hodowli to gatunki ozdobne, nie hodowane jako masówka na karmę, ale jako coś co ma cieszyć oko i wzbudzać zainteresowanie w obserwującym. Z resztą behawior wielu gatunków jak i cykl życiowy jest bardzo interesujący.
Na opisy gatunków przyjdzie jeszcze czas, póki co prezentowane będą wybrane gatunki na zasadzie krótkich informacji przydatnych w hodowli.
Na początek parę słów o Archimandrita tesselata czyli Karaczanie wielkoskrzydłym.
Jest to jeden z większych gatunków pojawiających się w hodowlach. Niezwykle piękny gatunek o imponujących rozmiarach i olbrzymich, pięknie ubarwionych skrzydłach.
Jako owad karmowy raczej nieopłacalny w hodowli. Rozwój nimf do imago trwa ok 8miesięcy.
Dorosłe osobniki osiągają ok. 8cm długości. Owady karmimy dojrzałymi owocami takimi jak jabłka, banany, kiwi dietę uzupełniając białkowymi dodatkami jak karma dla rybek w płatkach, gotowane mięso kurczaka.
A.tesselata to owady o nocnej aktywności. temperatura odpowiednia do hodowli to ok. 25-28*C. Wielkość zbiornika hodowlanego dobieramy pod ilość osobników w nim mieszkających. Standardowe wymiary to ok 30x30x20cm (dł. x szer. x wys.) Nimfy (te szczególnie) jak i dorosłe osobniki (te sporadycznie) ryją i zakopują się głęboko w podłożu, tak więc dno zbiornika powinno być wysypane ok 10cm warstwą substratu składającego się z mieszanki liści, próchna i torfu/włókna kokosowego.
Na koniec parę fotek dorosłych osobników.
Archimandrita tesselata |
Archimandrita tesselata |
Archimandrita tesselata |
Miało być o pakowaniu, było o karaczanach. No ale co się odwlecze to nie uciecze.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz