Tytuł posta - Heteropteryx dilatata, dlatego też teraz fotka samca L3 tego gatunku.
Heteropteryx dilatata - male |
Ale nie będzie dzisiaj żadnych opisowych notek, ale szybka relacja co w hodowli w tym tygodniu się działo.
Co najważniejsze - wykluła się dzisiaj pierwsza Pseudophasma bispinosum "Tena". Gatunek niezwykle piękny i mało popularny w hodowlach. Jeśli coś wykluje się w przeciągu 1-3dni będzie bardzo dobrze, będzie to znaczyło, że jaja są mniej więcej z jednego okresu i nie trzeba będzie czekac na kolejną nimfę 2 miesięcy.
Bardzo ładnie klują się O.peruana, M.panayensis, N. sp. Vietnam i R. scabrosus.
Ten ostatni gatunek zdążył już dzięki mnie zaliczyć klapę hodowlaną. Mianowicie, pierwsze 5 nimf spróbowałem wykarmić na dziurawcu i rododendronie. Jeden z osobników wyliniał nawet na L2, po czym wszystkie padły. Okazało się, że dziurawiec uschnął w pojemniku hodowlanym i owady padły z braku pokarmu, gdyż rododendronu w młodym stadium nie akceptują. Aktualnie ok 15szt napompowanych L1, tuż przed wylinką (każdego dnia przybywają nowe osobniki), które karmione są zawsze świeżym dziurawcem z pobliskiej łąki.
Klują się również powoli T.serratorius z ostatniej przesyłki z Czech. Niestety w paczce, a dokładniej w eppendorfie w którym były zapakowane jaja, wykluło się aż 5szt nimf, nie wyglądało to ciekawie. Spora strata, zwłaszcza ze jaj było tylko 20szt. Obecnie w terra śmiga 6szt L1.
Niestety z dodatkowych jaj S.larryi nici. Muszę zadbać dobrze o jedyną samiczkę tego gatunku, która się ostała po ataku prostoskrzydłych. Obecnie już imago, więc ważne by złożyła choć 20jaj.
Jutro w świat wędruje kolejna porcja jaj. Tym razem paczuszki wędrują do Holandii i Włoch. Oczywiście są też krajowe przesyłki. Końcem września planuję małą akcję propagującą hodowlę straszyków z kilkunastoma pakietami darmowych jaj do rozdania. Jak to będzie wyglądało jeszcze nie wiem. Może jakiś pomysł?
A już jutro dodam jakiś krótki opis gatunku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz